Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Witamy jest, 27/02/2020 04:00:41 + Twój Profil             
 
 
Grupa górska: Marmolada

Skrót informacji

Marmolada (Punta Penia 3343m.)

Marmolada a właściwie jej wierzchołek Punta Penia o wysokości 3343m. jest najwyższą górą Dolomitów. Już tylko z tego powodu jest bardzo interesująca turystycznie i cieszy się dużą popularnością zarówno wśród wspinaczy i górskich turystów. Od północnej strony znajduje się największy w Dolomitach lodowiec - Ghiac della Marmolada. Wytrawnych górołazów na szczyt przywiedzie droga przez lodowiec lub via ferrata Normale. Dla tych, którzy wolą się nie przemączać czeka kolejka na Punta Serauta - drugi wierzchołek masywu (niestety kolejka mimo, że nie nadwyręży naszych mięśni wydatnie odchudzi portfel). Z piękniejszych miesc warto polecić Lago di Fedaia oraz wzgórza Padon z których mamy świetny widok na lodowiec. Dla szukających samotności po południowej stronie masywu czekają mało ucześczene szlaki, aczkolwiek bardzo urocze.

Położenie

Marmolada leży w centralnej części Dolomitów. Od zachodu graniczy z masywem Catinaccio od północy z grzbietem Padon za którym rozpościera się potężna twierdza Selli. Od wschodu jest blisko w masyw Civetty a od południowej strony piętrzy się masyw Pala di San Martino. Z większych miejscowości leżących dookoła masywu należy wymienić Canazei oraz Falcade.

Ocena grupy

Jest tu kilka bardzo trudnych via-ferrat, sporo ferrat łatwych oraz wiele szlaków o charakterze wysokogórskim.

Ocena       5,00

Noclegi

Schronisk jest kilka ale w ważnych miejscach. Najważniejsze to Rif. O. Falier, Rif. Contrin, Rif. Cacciatori. Ważnym punktem noclegowym (choć w sezonie może być ciasno) jest biwak M. Dal Bianco. Po południowej stronie grupy jest kilka ciekawych chatek Baita Papa Giovanni Paolo I, Baita Col Mont oraz nie zaznaczona chatka koło PAsso Duran. Przy schronisku Rif. O. Falier w sezonie jest zawsze kilka rozbitych namiotów i za zgodą właściciela nie ma problemu żeby rozbić własny namiot na jedną noc. W Malga Ciapella oraz Cavioli są kempingi (szczególnie przydatny może być ten pierwszy).

Szlaki i via-ferraty

Najciekawsze są oczywiście via-ferrtay w masywie Marmolady : via ferrtata granią zachodnią, oraz via ferrtaat Eterna. Do wymagających via ferrat trzeba zaliczyć również Trincee i Finanzieri. Ciekawą trasą może być droga na Punta Penia przez lodowiec Marmolady. W środku grupy jest sporo pięknych i stosunkowo mało uczęszczanych szlaków o różnym stopniu trudności.

Ocena grupy
Ocena       2,21
Głosy : 14       


Komentarz

Opis trasy i mapka (inne grupy górskie)

Lodowiec Marmolady widziany od strony Lagazuoi
Grupa Marmolady jest bardzo rozczłonkowana i nie ogranicza się jedynie do głównego masywu. Oglądana od północy grupa tworzy potężną choć niezbyt wybitną grań u stóp której leży największy w Dolomitach lodowiec - Ghiac della Marmolada. Grzbiet ów ciągnie się od piramidy Gran Vernel (3210 m.) aż do szczytu Punta Serauta (2962 m.), tworząc gigantyczną podkowę. Najwyższy wierzchołek grupy to Punta Penia (3343 m.)- zarazem najwyższy punkt w Dolomitach. Odchodzi od niego długa, skomplikowana topograficznie grań, która kulminuje się na szczytach Cima Ombretta (3011 m.) oraz Sasso Vernale (3058 m.). Krajobraz północnej części grupy zdominował lodowiec z którego gdzieniegdzie wyrastają ciemno szare skały. Zupełnie inny świat zaczyna się na południe od głównej grani- tu uwagę przykuwa przede wszystkim słynna, pionowa południowa ściana Marmolady (wiele dróg zrobionych po raz pierwszy przez polskich wspinaczy!) jak również mniejsze ale interesujące szczyty, takie jak dostępna turystycznie Cima Ombretta a niżej na przykład szczyt Colac, na który prowadzi ferrata Finanzieri. Tu także zaczynają się miłe dla oka alpejskie łąki i długie malownicze doliny ponad które wyrastają postrzępione turnie. Na południu grupę zamyka długi, ciągnący się południkowo grzbiet, z najwyższym szczytem Cima de l'Omo (3010 m.). Grań ta jest świetnie widoczna z przełęczy komunikacyjnej
Wejście via ferratą przez grań zachodnią
Passo San Pelegrino (1907 m.)- zimą ciekawy ośrodek narciarski, wchodzący w skład ski-regionu "Tre Valles". Grupę Marmolady od północy dzieli z Sellą postrzępiona grań Padon, od wschodu od Civetty oddziela ją dolina Val Cordevole, na zachodzie od grupy Cattinacio dolina Val di Fassa. Na południu grupa Marmolada graniczy z masywem Col Margherita oraz Palą poprzez doliny: Val di San Pellergino i Val del Biois.

Marmolada ze względu na swoje centralne położenie, bliskość kurortu Canazei oraz przede wszystkim wysokość cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Via ferrata Normale (na Punta Penia) to jedna z najpopularniejszych i najbardziej obleganych "żelaznych perci" w całych Dolomitach, choć jej walory wspinaczkowe pozostają dyskusyjne (zbyt duża liczba sztucznych stopni). Rejon Marmolady oferuje wspaniałe atrakcje zarówno doświadczonym górołazom (via ferrata Normale, via ferrata Eterna, via ferrata Finanzieri) jak również możliwość łagodnych, mniej wyczerpujących wędrówek (np. rejony doliny Val de Contrin). Jeżeli wybieramy się w północne rejony grupy to raczej nie ma problemu z wodą (liczne strumyczki spływające z lodowca), za wyjątkiem via ferraty Eterny. Na południu natomiast (np. podejście pod Forcella Marmolada od schroniska Contrin) warto zaopatrzyć się w odpowiednie zapasy. Ze względu na wysokie położenie grupy nie wolno też lekceważyć aklimatyzacji- wejście na Punta Penia od razu po przyjeździe w Dolomity nie jest dobrym pomysłem!

Punkty wyjścia
Na północnym krańcu grupy najlepszym punktem wypadowym są okolice przełęczy Fedaia (około 2050 m.). Znajduje się tu obszerny parking samochodowy oraz kilka schronisk; możemy stąd podejść (2 h.) lub podjechać wyciągiem
Przy biwaku M. Dal Bianco
do Pian dei Fiacconi (2626 m.)- początek lodowca. Na Passo Fedaia rozpoczyna się też słynna via ferrata Eterna na Punta Serauta. Drugim, bardzo ważnym punktem startowym jest miejscowość Alba- możemy stąd wjechać wagonikiem lub podejść (2 h.) na Ciampac - początek via ferraty Finanzieri jak również podejść do schroniska Contrin, doliną o tej samej nazwie. Na wschodzie ruszamy z nisko położonej ale malowniczej osady Malga Ciapella (kamping), którą można podejść m .in. do Rif. Fallier i dalej na Passo Ombretta (2702 m.). Najlepszym punktem wyjścia w południowe części grupy jest przełęcz komunikacyjna Passo San Pelegrino (1907 m.) oraz miejscowość Caviola w dolinie Val Bios.

Schroniska
1) Rif. Contrin, 2016 m. Ważne choć nisko położone, stylowe schronisko w dolinie Contrin. Punkt startowy wielu szlaków, m. in. na Forc. Marmolada, Passo Ombretta czy Passo Ombrettola. Widoki ładne choć warto podejść nieco ponad schronisko, panorama wówczas staje się bardziej rozległa i interesująca, szczególnie na południowe urwiska Marmolady. Podejście do schroniska z miejscowości Alba zajmuje około 2 godzin. Ze względu na skrzyżowanie wielu szlaków Rif. Contrin należy do tych bardziej obleganych w Dolomitach. Oferuje około 90 miejsc noclegowych.
2) Rif. Fallier, 2074 m. Schronisko położone u stóp słynnej południowej ściany Marmolady, punkt wyjścia na drogi wspinaczkowe. Ze schroniska prowadzą 2 szlaki turystyczne- na przełęcz Ombretta i Ombrettola. Schronisko jest często wykorzystywane przez turystów wybierających się na przełęcz Forc. Marmolada i dalej główny wierzchołek- Punta Penia. Liczba miejsc w schronisku- około 50. Oprócz tego dozwolone jest biwakowanie w pobliżu schroniska. Dojście z Malga Ciapela zajmuje około 3 godzin.

Biwaki
1) Biwak M. dal Bianco, 2702 m. Położony w okolicy przełęczy Passo Ombretta, wykorzystywany głównie przez turystów wybierających się na przełęcz Forcella Marmolada i dalej na Punta Penia. Biwak jest popularnym miejscem noclegowym. Ze względu na znaczną wysokość mogą być problemy z wodą. Liczba miejsc: 10. W razie trudności z noclegiem można wybrać się w stronę Cima Ombretta na grani po prawej stronie 20 minut przed szczytem są pozostałości umocnień wojskowych i mocno obskórna duża grota w skałach gdzie można schronić się przed deszczem.
2) Chatka Baita Giovanni Paolo I - super chatka z drewna z dużym paleniskiem na około 10-15 osób, obok spore źródełko, niezłe miejsce na nocleg w czasie wędrówek po południowych szlakach grupy. Chatka została wyremontowana dzięki miejscowej społecznosci. Jest poświęcona pamięci papieża Jana Pawła I, który urodził się w miejscowości Canale d'Agordo. Chatka może służyć jako punkt wypadowy na via ferratę Paolin-Picolin.

Kempingi
1) Najlepszy kamping znajduje się w osadzie Malga Ciapella. Położony jest dość nisko ale przy dobrej kondycji można stąd startować np. na Passo Ombretta lub nawet na samą Marmoladę.
2) Bardzo duży kamping posiada miejscowość Canazei, niedaleko stąd do doliny Contrin i na Ciampac. Dużym plusem Canazei jest też to że można stąd wyruszać w grupę Sella.
3) Jeżeli chodzi o południową stronę masywu Marmolady to jedyny właściwie kamping znajduje się nieopodal miasteczka Falcade- kamping "Eden".

Szczególne atrakcje
Atrakcją grupy jest trzyetapowa kolejka linowa z miejscowości Malga Ciapella na szczyt Punta Rocca. Szczególnie pierwszy odcinek, na którym wagonik wznosi się kilkaset metrów nad dnem doliny, robi wrażenie! W pobliżu kolejki, na lodowcu nawet latem można szusować na nartach! Jedyną wadą wagonika jest cena, która odstrasza nieraz nawet zamożnych Włochów.

Via ferraty
1) Via ferrata Normale, trudno (4.5/6), Punta Penia (3343 m.)
2) Via ferrata Eterna, bardzo trudno (5.5/6), Punta Serauta (2962 m.)
3) Via ferrata Finanzieri, trudno (4.5/6), Colac (2715 m.)

Zachęcać do odwiedzenia grupy nie trzeba - sam fakt że Marmolada to najwyższy w Dolomitach masyw działa na turystów jak magnez! Warto natomiast zwrócić uwagę że w rejonie Marmolady, poza takimi klasykami jak wejście na Punta Penia czy ferrata Eterna, znajdują się też ciekawe choć rzadziej odwiedzane miejsca jak np. południowe rejony grupy i okolice szczytu Cima l'Oma.

MapkaStrony przygotował Michał Kalisz
Regulamin Cookies
Ciekawe strony o górach
Beskidy - Noclegi, Kwatery - Ustroń, Szczyrk, Wisła         Góry w Polsce